Manage Account 

Format

  • 4 team brackets last 2:14 hours (3 round robin games of 15 minutes each plus a playoff game based on standings: #1 plays #2 for championship, and #3 plays #4 for 3rd place)
  • 5 team brackets last 2:48 hours (4 round robin games of 15 minutes each)
  • 6 team brackets last 3:28 hours (5 round robin games of 12 minutes each)
  • 8 team brackets last 4:16 hours (8 team bracket is divided into bracket A (4 teams) and bracket B (4 teams), where each team plays 3 round robin games plus a cross over playoff game based on standings (A1 v B1, A2 v B2, A3 v B3, A4 v B4)

Sun Feb 5 Session Times – Sorted by Age Group

The schedule is subject to change. Please check for updates before your session start time.

Coaches will be handed a session schedule with game start times at check-in on the day of the tournament

Girls U8 Red on Sun Feb 5 @ 7:30 AM at Beach St Middle School Gym:

  • East Meadow Girls Academy 16 Black
  • Plainview Old Bethpage Arsenal
  • West Islip Storm
  • West Islip Tornadoes
  • Wantagh Seaford Wildcats 2015
  • TBA – Apply Here

Girls U8 White on Sun Feb 5 @ 11:10 AM at West Islip High School Lower Gym:

  • Baymen Mermaids 2015
  • East Islip G2015 Slammers Red
  • East Meadow Girls Academy 16 White
  • Plainview Old Bethpage Hawks
  • Wantagh Seaford Wildcats 2015 Pink
  • West Islip Tropical Storm

Girls U8 Blue on Sun Feb 5 @ 2:50 PM at West Islip High School Lower Gym:

  • Baymen Junior Starfish
  • East Islip G2015 Slammers Blue
  • Rockville Centre PDI
  • Sachem Apollos
  • West Babylon Spirit
  • West Islip Geostorm

Girls U9 Red on Sun Feb 5 @ 11:40 AM at West Islip High School Upper Gym:

  • East Islip Blue Chelsea 2014
  • East Islip Red Chelsea 2014
  • Manhasset Hurricanes
  • Massapequa Strikers
  • Smithtown Phoenix
  • Stony Brook LGN Rockets G2014

Girls U9 White on Sun Feb 5 @ 3:20 PM at West Islip High School Upper Gym:

  • East Islip White Chelsea 2014
  • Patchogue Medford Stars
  • Smithtown Dragons
  • Wantagh Seaford Wildcats 2014
  • West Islip Platinum
  • TBA – Apply Here

Girls U10 on Sun Feb 5 @ 8:00 AM at West Islip High School Upper Gym:

  • East Coast G2013
  • East Islip Blue Thunder 2013
  • Hauppauge Sweet Water Kickers
  • Longwood Blaze FC
  • Stony Brook LGN Crush G2013
  • West Islip Girls 2013 Blue

Girls U11 Red on Sun Feb 5 @ 2:50 PM at Udall Rd Middle School Gym:

  • Babylon Breakers
  • Baymen Sirens
  • Northport Cow Harbor United Spirit
  • Smithtown Reign
  • Southampton 2012 Blue Girls
  • West Islip Warriors

Girls U11 White on Sun Feb 5 @ 7:30 AM at Udall Rd Middle School Gym:

  • Bethpage Breakaway
  • East Coast G2012 Black
  • Smithtown Fire
  • Southampton 2012 White Girls
  • West Babylon Phoenix
  • West Islip Riptide

Girls 12 on Sun Feb 5 @ 11:10 AM at Beach St Middle School Gym:

  • Deer Park Falcons
  • North Fork Monarchs
  • Patchogue-Medford Lady Thunder
  • Plainedge Mudkatz
  • Stony Brook LGN Lady Wolves
  • West Islip Girls 2011 Blue

Girls U13 on Sun Feb 5 @ 11:10 AM at Udall Rd Middle School Gym:

  • Bellport G010 Ballers
  • Elwood Storm
  • LIFE 11 O’Hara
  • West Islip Venom Blue
  • West Islip Venom White
  • TBA – Apply Here

Girls U14/15 on Sun Feb 5 @ 2:50 PM at Beach St Middle School Gym:

  • Central Islip Panthers
  • Central Islip Thunder
  • East Islip Red Wildcats 2009
  • Southampton 2009 Blue Girls Academy
  • Southampton 2009 White Girls Academy SH
  • Stony Brook LGN Lady Wolves 2